Ekspres do kawy Mielenie ziaren

W  jaki sposób najlepiej parzyć kawę?

Dla większości kawoszy  poranek bez kawy to poranek stracony! Dla niektórych parzenie codziennej kawy to wręcz istny rytuał.  Nie zależnie od tego czy pijemy kawę czarną czy kawę z mlekiem warto poświecić nieco uwagę na sposób jej przygotowania tak by nie straciła ona na jakości.  

Jakość zmielenia ziaren- zasada numer jeden!

Jeżeli jesteśmy fanem kawy parzonej metodą tradycyjną pamiętajmy żeby zachować jej niepowtarzalny smak i aromat, aby zmielić ziarna samodzielnie w tylko w tej ilości jakiej rzeczywiście potrzebujesz. Aby kawa dawała najlepsze walory smakowe nie potrzebujesz wcale ekspresu z najwyższej półki cenowej. Wystarczy zwykła kawiarka- czyli najbardziej proste urządzenie składające się właściwie z dwóch zbiorników na wodę oraz na kawę. Smak kawy uwalniany jest w momencie transportu wody pod ciśnieniem przez filtr w którym umieszczona jest kawa. Najlepsze jeśli do filtra dodamy średnio zmielone ziarna. Pamiętajmy także o tym by nie trzymać kawiarki zbyt długo na kuchence gdyż spowoduje to przypalenie kawy, wówczas uratowanie jej smaku może okazać się zbyt trudne.

Jak się okazuje, aby wypić filiżankę naprawdę dobrej kawy nie potrzebny jest majątek. Wystarczy wiedzieć jak dobrze się do tego zabrać i jaką kawiarkę najlepiej wybrać. Zapraszamy do zapoznania się z najwyższej jakości kawami oferowanymi przez  Wosebę. Gwarantujemy Państwu, że wybór wysokiej klasy kawy w połączeniu z odpowiednim sposobem jej parzenia  przyniesie chwilę niesamowitej przyjemności podczas każdego poranka i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *