Ekspres do kawy Kofeina

Jaka temperatura jest najlepsza do parzenia kawy?

Nie ma wątpliwości, że kawa jest w czołówce napojów, po które najchętniej sięgają Polacy.  Jednakże, znalezienie kawy, która w pełni odpowiada naszym gustom smakowym to dopiero pierwszy krok do cieszenia się jej smakiem. Wiele osób z czystej niewiedzy parzy kawę wsypując dwie łyżki produktu i zalewając je z pośpiechu wrzątkiem. Czy przygotowana w ten sposób kawa odda nam walory smakowe które ma do zaoferowania? Czy inwestycja w wysokiej jakości kawę nam się opłaci, skoro później traktujemy ją w tak okrutny sposób?

Po czym poznać że kawa jest dobrze zaparzona?

Delektując się  dobrze zaparzoną kawą wyczuwalne dla nas będą smaki i aromaty. Każda kawa w zależności od regionu, z którego pochodzi ma nam coś do zaoferowania. W jednej kawie wyczujemy nuty czekoladowe w innej ziemiste lub lekko kwasowe. Parząc kawę we wrzątku tracimy szanse na przekonanie się jak wielowarstwowy jest smak wybranej przez nas kawy. 

Jak to jest z tą kawą?

Oczywiście z parzeniem kawy jak z innymi rzeczami nie ma uniwersalnych rozwiązań. Z pewnością warto jest dokładnie przestudiować etykietę umieszczoną na opakowaniu, gdyż producent powinien sugerować prawidłowy sposób jej parzenia. Jednakże, o ile wybrana przez nas kawa nie należy do grona kaw bardzo wymagających, bezpieczną temperaturą jej parzenia będzie 88-93 stopnie Celsjusza. Ten przedział temperatur pozwoli na uwolnienie tego co kawa ma do zaoferowania najlepszego. 

Producent Woseba posiada w swojej ofercie najlepsze kawy do ekspresu ciśnieniowego, przelewowego oraz do parzenia metodą tradycyjną. Zamów kawę Woseba i przekonaj się o wyjątkowości smaku i aromatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *