Kawa czarna Kofeina

Fakty i mity o najdroższej kawie świata.

Kopi Luwak, bo tak nazywa się jedna z najdroższych kaw na świecie, okrzyknięta została prawdziwym rarytasem wśród kaw. W niniejszym artykule postaramy się państwu przybliżyć jej właściwości, pochodzenie oraz odpowiedzieć na pytanie dlaczego jest ona aż tak droga. 

Jak powstaje Kofi Luwak?

Sposób powstawania najdroższej kawy świata jest dosyć nietypowy. Sama nazwa pochodzi od słowa Luwak, czyli zwierzęcia zzuwanego w Polsce cywetą. Zwierze to żywi się dojrzałymi owocami kakaowca. Cyweta jednak nie trawi nasion kakaowca, a jedynie sam miąższ. Ziarna natomiast ulegają wydaleniu i tak właśnie zostają pozyskiwane- są dosłownie wydobywane z odchodów. Podczas przejścia przez przewód pokarmowy zwierzęcia, ziarna tracą swój gorzki smak, co czyni kawę jeszcze smaczniejszą.

Dlaczego jest tak wyjątkowa?

Cena kawy Kofi Luwak  ma ścisły związek z jej słabą dostępnością oraz procesem produkcji. Zbieracze odchodów cywety potrafią znaleźć jedynie około 450 kg rocznie. Nie jest to zatem to wielka ilość. Z pewnością liczba ludzi gotowych zapłacić za ten rarytas w porównaniu z możliwościami produkcyjnymi pozostaje w oczywistej dysproporcji.  Zatem na cenę wpływa duży popyt a mała podaż. Na marginesie warto wspomnieć, że w Polsce cena 100 g tej kawy waha się od 250 do nawet 350 zł!

Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem kaw Woseba.  Gwarantujemy Państwu możliwość zakupu kaw rozpuszalnych oraz kaw ziarnistych najlepszych w swoim rodzaju. Zakup kaw Woseba do idealny wybór dla każdego kawosza. Zamów kawę i daj się rozpieścić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *